Vyšlo CD Festivia Chorus "Zpívání pro potěchu duše" více na www.festivia.cz

Šach

13. srpna 2007 v 9:35 | mzvl |  Historie
Šach
Název vznikl od osobního jména Šach. Již roku 1385 zapsána byla ves jako Schach. Patřil k hradu Šternberk, později k panství teleckému. Tvořil střed rychty i pro Lhotu a Olší.
Obec měla roku 1818 156 obyvatel. Škola byla zřízena 1903-4 jako školní expositura, ve škole bylo 22 žáků, učitel Jan Ježek.
Vzpomínané rody v roce 1570: Vondráček, Vacek, Smetana, Martin, Dvořák, Kožich, Tkadlec, Jakub, Novotný, Homolka, Mikuláš, Hynků, Jáma.
Nedaleko vsi na kopci u Urbánkových stával kostelík vystavěný nekatolíky, dle pověsti roku 1609. Pro katolíky byl obnoven roku 1650 a bývala tu každé svatodušní pondělí sloužena mše svatá farářem z Volfířova, chodíval sem týž den průvod z Dačic. Majitel čísla 12 v Šachu byl povinen v ten den vystrojit faráři oběd, chtěje povinnosti té se zbaviti, zapsal faráři louku, jež je do katastru Volfířovského zapsána (doposud známa jako farářka).
Kaple byla zrušena po vyhlášení tolerance za Josefa I. Roku 1784. Ježto Šach, Lhota, Radlice a Brandlín se přihlásily k evangelickému vyznání , žádaly aby jim byl kostelík k jejich bohoslužbám byl odevzdán. To bylo odepřeno a kaple pobořena ( dnes je na tomto místě jen hromada kamení s náznakem zdí).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama